• Rauhanturvaajaliiton jäsenlehti
  • Rauhanturvaajaliiton jäsenlehti
  • Rauhanturvaajaliiton jäsenlehti
Suomalainen sotilas kestää kuumaakin
Kirjoittanut Mirva Brola   
22.02.2012 15:49

Suomalainen sotilas säilyttää toimintakykynsä kuumissa oloissa varsin hyvin. Lämpösairauksia esiintyy suurin piirtein saman verran kuin muidenkin maitten sotilailla, selviää tuoreesta tutkimuksesta.

Partio Minurcat-operaatiossa

Puolustusvoimat on tutkinut Tshadin rauhanturvaoperaatiossa Afrikassa palvelleita. Sotilas kuumassa -hankkeessa selvitettiin, kuinka toimintakyky voidaan turvata hyvin kuumissa oloissa ja mitkä tekijät tähän vaikuttavat.

Suomalaisia rauhanturvaajia palveli Tshadissa vuosina 2008–10 kuivissa ja kuumissa oloissa. Ajoneuvoon asennettu lämpömittari kertoi tutkijoille, että lämpötilat saattoivat pysyä useita viikkoja 55–60 asteen tienoilla.

- Ilman fyysistä ponnisteluakin tällainen on varmasti kuormittavaa. Tilanne voi olla petollinenkin, taustoittaa erikoislääkäri Harri Lindholm Työterveyslaitoksesta.

Toimintakykyyn vaikuttivat myös ravinto ja nesteytys sekä henkinen stressi maastossa liikuttaessa. Lisäksi partiossa käytettävät varusteet lisäsivät sotilaan painoa jopa reilulla 40 kilolla. Tutkimukseen osallistuneista 20 sotilaasta noin puolet ei kokenut muutosta toimintakyvyssään. Loput kokivat sen heikentyneen lievästi.

Lämpösairauksia, kuten ihoreaktioita tai lämpöpistoksia, oli 15 prosentilla sotilaista. Vakavammista lämpöuupumuksista kertoi 4–5 prosenttia.

 

Cooper-rajaa tulisi nostaa

Tutkijat tekivät tulosten perusteella toimenpide-ehdotuksia. Niistä ensimmäinen on, että kuumiin oloihin lähteville rauhanturvaajille asetetaan riittävä fyysisen kunnon raja.Toimintakyvyn säilyttämiseksi painoindeksin ei tulisi ylittää 27:ää. Cooper-testin raja tulisi operatiivisissa tehtävissä nostaa nykyisestä 2 300 metristä 2 500 metriin. Lihaskuntoindeksin tulisi olla vähintään tyydyttävä.
- Ehdotukset perustuvat sekä kirjallisuuteen että tutkimukseemme. Rajat voisivat olla vaativammatkin, mutta halusimme ottaa realistiset tavoitteet, Lindholm toteaa. Liian korkeat vaatimukset voisivat johtaa siihen, ettei rauhanturvaajiksi olisi tarpeeksi lähtijöitä.

Tutkijat ehdottavat, että kuuman ilmaston operaatioihin liitettäisiin 10–14 vuorokauden sopeutumisohjelma ennen vastuun ottamista tehtävästä. Siten rauhanturvaajat olisivat valmiimpia tarttumaan toimeen. Myös lämpötilaa tulisi seurata paremmin. Nykyisin on olemassa kenttäkelpoisia mittalaitteita, joilla voitaisiin lisätä joukon tietoisuutta vallitsevista oloista ja tarkentaa ohjeistusta esimerkiksi tauoista ja nesteytyksestä. Puolustusvoimissa perehdytään parhaillaan hankkeen tuloksiin. Kuumasta kertova joka sotilaan ohjekortti on jo otettu käyttöön. Myös koulutusohjeet kuumiin oloihin on laadittu ja niitä jaetaan parhaillaan kentälle.

Viimeksi päivitetty 22.02.2012 16:13
PDF Tulosta Sähköposti
 
Laakkonen
sotaveteraanit_468x60